Bazylika Nawiedzenia NMP
- Polanica-Zdrój
- Atrakcje
- Bazylika Nawiedzenia NMP
- Adres Pl. Najświętszej Marii Panny 11
57-420 Wambierzyce - Telefon+48 748 719 170
- Telefon+48 748 719 195
- E-mailwambierzyce@diecezja.swidnica.pl
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Kto bardzo pragnie, a z różnych względów nie może wybrać się do Ziemi Świętej, niech odwiedzi Wambierzyce. Dolnośląska wieś położona w powiecie kłodzkim posiada nie tylko rzekę czy wzgórza o biblijnych nazwach (np. Cedron, Syjon, Tabor),ale przede wszystkim zespół ponad 100 kapliczek i innych obiektów symbolizujących stacje męki Chrystusa oraz ważne momenty z jego życia (tzw. kalwaria). Od średniowiecza począwszy, pielgrzymki do takich miejsc są niejako równoprawnym zamiennikiem (zapewnione takie same odpusty) podróży do Jerozolimy. Centralnym elementem wambierzyckiej kalwarii jest Bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.
Na wzgórzu, na którym obecnie stoi bazylika, na początku XIII wieku stało tu drzewo pełniące rolę kapliczki, z maryjną figurką w środku. Według kronik, właśnie w tym miejscu niewidomy Jan z Ratna, za wstawiennictwem Madonny, odzyskał wzrok. Po tym wydarzeniu w okolice zaczęli przybywać liczni pielgrzymi. Od 1263 roku przyjmował ich już drewniany kościół. Niespełna 300 lat później wzniesiono pierwszą murowaną świątynię. Bazylikę w jej obecnym kształcie wybudowano w 1723 roku z polecenia hrabiego Franciszka Antoniego von Götzena.
Wejście do wnętrza sanktuarium od strony ryneczku wymaga pokonania 57 schodów, podzielonych na 3 symboliczne ciągi. Pierwsze 9 stopni odpowiada liczbie anielskich chórów. Kolejne 33 przypominają o wieku Jezusa w momencie krzyżowej śmierci i zmartwychwstania. Z tarasu do świątyni pozostaje już 15 schodków – a właśnie mając 15 lat Maryja została Matką Bożą.
Barokowa świątynia ma ponad 50 metrów wysokości. Kształt i stylizowane na renesansowe zdobienia sprawiają, że z zewnątrz bazylika bardzo przypomina pałac. Wnętrze, bogate w rzeźby, freski i obrazy zachwyci każdego miłośnika sztuki sakralnej. Na szczególną uwagę zasługują prace Karla Sebastiana Flackera – cenionego w XVIII wieku austriackiego mistrza rzeźbiarstwa.
Na monumentalnym ołtarzu głównym stoi kunsztowna 28-centymetrowa figurka Maryi z nagim dzieciątkiem na ręku. W lewej dłoni Matka Boska trzyma owoc, po który sięga Jezus. Na jego prawej ręce spoczywa mały ptak. Obie postacie są ukoronowane bogatymi diademami królewskimi. W nawie południowej mieści się zaś oszałamiająca pięknem i bogactwem ambona. Jej kompozycja – z czterema ewangelistami u podstawy, personifikacjami czterech kontynentów na baldachimie, aniołami otaczającymi złotą Matkę Boską, nad którą promienieje wieńcząca konstrukcję opieka Ducha Świętego – stanowi ilustrację radosnej pieśni dziękczynnej „Magnificat” („Wielbi dusza moja Pana”). Według ewangelii wg św. Łukasza, wyśpiewała (lub wypowiedziała) ją Maryja krótko po zwiastowaniu archanioła Gabriela, podczas spotkania z Elżbietą.
W kapliczce tuż przy bazylice, za głównym wejściem do klasztoru, umiejscowiono małe muzeum z religijnymi i historycznymi eksponatami – krucyfiksami, figurkami, sztandarami czy tablicami pamiątkowymi. Kolekcja zostanie w przyszłości przeniesiona na krużganki, po zakończeniu trwającego tam remontu. Nowa lokalizacja pozwoli większej liczbie turystów podziwiać niniejszy zbiór. Według gospodarzy obiektu – obecnie są nimi franciszkanie – słabo wyróżniające się dojście sprawiało, że niewielu turystów widziało muzeum.
Główny element wambierzyckiej kalwarii - małej Jerozolimy. Oszałamiającą, barokową świątynię wybudowano w 1723 r., w miejscu, w którym Matka Boska miała obdarzać średniowiecznych pielgrzymów wielkimi łaskami. Bazylika w Wambierzycach prezentuje się niebywale efektownie, zwłaszcza ołtarz główny i ambona. Przy kościele działa również małe muzeum religijne.
Opinie