Kaplica Czaszek w Czermnej

Kaplica Czaszek w Czermnej (ul. Kościuszki 42) budzi zarówno lęk, jak i fascynację, przeraża zdecydowanie i bez ogródek, zmusza do refleksji nad życiem i śmiercią.

3000 czaszek i piszczeli, jakie pokrywają jej ściany i sufit, szczątki ok. 21000 ofiar w krypcie pod podłogą, kość przy kości, nie wiadomo, która czyja, nikogo nie pozostawiają obojętnym.

Kaplica powstała w 1776 r. dzięki staraniom ówczesnego proboszcza Wenzela Tomaška, który odnalazł w okolicach szczątki ofiar wojen śląskich z lat 1740-42 i 1744-45, epidemii XVIII w. oraz być może wojny trzydziestoletniej. Przypuszczalnie ofiary zostały pochowane naprędce, w zbiorowych, płytko wykopanych mogiłach. Ksiądz z pomocą kościelnego i grabarza Langnera gromadził znalezione kości przez 8 lat (sic!), oczyszczał je, dezynfekował, impregnował i zapełniał nimi kaplicę.

W jej wnętrzu znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Dobrej Rady i Mądrości Serca. Kaplica jest jedynym takim zabytkiem w Polsce, jednym z trzech w Europie. Pozostałe dwie znajdują się w Rzymie i w Sedlcu koło Kutnej Hory.

Raz w roku, o północy z 14 na 15 sierpnia odprawiana jest w kaplicy msza święta za wszystkich, którzy są w niej pochowani oraz zmarłych na skutek nieuleczalnych chorób lub w wyniku nieszczęśliwych wypadków.

Tekst: Sandra Nejranowska-Białka

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz