Kościół Wniebowzięcia NMP

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jest najokazalszą świątynią nie tylko w Kłodzku, ale i w regionie. Kościół Wniebowzięcia NMP (Plac Kościelny 9) budowano w kilku etapach od 1344 r. do ok. 1555 r.

Inicjatorem jego powstania był arcybiskup praski, syn kłodzkiego kasztelana, Arnost z Pardubic. Emocjonalnie bardzo związany z miastem arcybiskup, zgodnie ze swym życzeniem, został pochowany w kłodzkim kościele. Świątynię wzniesiono z kamienia jako trójnawową bazylikę z 7 przęsłami i 3 absydami na końcach naw. W jej froncie dominują 2 kwadratowe wieże wystawione po obu stronach głównego portalu. Są one nakryte prostymi, czterospadowymi dachami i połączone ze sobą murem kurtynowym. Nawa główna przekryta jest sklepieniem siatkowym, a nawy boczne krzyżowo-gwiaździstym. Bryła świątyni ma więc charakter późnogotycki. W jej wnętrzu dominuje jednak barok.

Jej wyposażenie pochodzi głównie z XVII i XVIII w. i jest zasługą jezuitów, którzy przejęli świątynię z rąk protestantów w 1624 r. Szczególnie cenna jest ambona ufundowana w 1717 r., autorstwa Michaela Klahra. Ten wybitny przedstawiciel śląskiego baroku właśnie w kłodzkim kościele zaczynał swą rzeźbiarską karierę. Jego dłuta są także tamtejsze konfesjonały wykonane w latach 1717-20 czy prospekt organowy z lat 1722-24. Na uwagę zasługuje również ołtarz główny autorstwa Kristofa Tauscha, pomnik biskupa Arnosta pochodzący z lat 1727-29 czy wykonana w XIV w. figura „Kłodzkiej Madonny z Czyżykiem”.

Wspaniała, późnobarokowa brama przed kościołem zwana Bramą Czarną jest pozostałością okalającego niegdyś świątynię muru. Wraz z przykościelnym cmentarzem mur został zlikwidowany pod koniec XIX w. Bramę zdobią figury św. Franciszka Ksawerego, św. Ignacego Loyoli i św. Franciszka Borgiasza.

Kościół połączony jest krytym pasażem z kolegium jezuickim wybudowanym w latach 1665-90. Budynek kolegium wzniesiony jest na planie prostokąta, ma 3 kondygnacje, od wewnątrz obiegają go zamknięte krużganki.

Obecnie mieści się w nim m.in. klasztor jezuitów i liceum ogólnokształcące.

Źródło zdjęcia: https://www.klodzko.jezuici.pl/

Mini przewodnik

Zdecydowanie jedna z najpiękniejszych świątyń w Polsce. To trójnawowa bazylika, budowana od 1344 do 1555 roku, o późnogotyckim kształcie i barokowym wnętrzu. Przy czym bogactwo i liczba kunsztownych zdobień, dekorowanego wyposażenia i innych dzieł sztuki sakralnej zgromadzonych w kłodzkim kościele Wniebowzięcia NMP, robi oszałamiające wrażenie (zdj, użyczone).


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja