Masyw Śnieżnika

Górska monotonia – co krok identyczne drzewa, nie do odróżnienia bez pomocy map i przewodników szczyty, powtarzające się co rusz, dziwnie znajome widoki, a zdjęcia z wyprawy wychodzą podobne do siebie jak w fabryce pocztówek. Nie w Masywie Śnieżnika. Różnorodność i bogactwo form życia oraz niepowtarzalne krajobrazy gwarantują niezapomniane wrażenia.

Gdyby spróbować krótko scharakteryzować to najwyższe po polskiej stronie granicy pasmo Sudetów Wschodnich, należałoby napisać o stromych zboczach, porośniętych sztucznie nasadzonymi świerkami i kosodrzewiną oraz spłaszczonych wierzchołkach. Takie uogólnienie jest jednak niedopuszczalne. Uważni turyści wędrując po Masywie Śnieżnika będą mogli zaobserwować rośliny charakterystyczne dla kilku stref – sudeckiej, karpackiej, alpejskiej, nawet śródziemnomorskiej i podbiegunowej tundry.

Również fauna regionu jest bogata w rzadkie i chronione gatunki. Przy odrobinie szczęścia w rejonie Masywu Śnieżnika można zaobserwować m.in. salamandry plamiste, traszki górskie, wielobarwnie upierzone głuszce, dziko żyjące futerkowe gronostaje czy niewielkie koszatki leśne żyjące na drzewach. Z większych zwierząt, w rejonie Średniaka (1210 m n.p.m.) warto wypatrywać kozic górskich – to jedyny poza Tatrami obszar w Polsce, na którym zadomowiły się te ssaki.

W celu ochrony walorów przyrodniczych powołano Śnieżnicki Park Krajobrazowy, obejmujący swoim zasięgiem również pobliskie Góry Złote oraz Góry Bialskie. W Masywie Śnieżnika utworzono również rezerwaty, mające zapewnić całkowitą nienaruszalność wyjątkowo cennych obszarów. Na terenie rezerwatu Śnieżnik Kłodzki, naturalnie występują rzadkie rośliny i owady. Rezerwat Jaskinia Niedźwiedzia ma ochronić słynną grotę z zadziwiającym bogactwem stalaktytów, stalagmitów, stalagnatów i innych form naciekowych. Z kolei na terenie Wodospadu Wilczki występuje szeroki wachlarz wyjątkowych roślin oraz wysoka na 23 metry kaskada, od której nazwę wziął rezerwat. Co ciekawe, przed wielką powodzią w 1997 r. wodospad miał ponad 27 m wysokości. Wezbrane wody rzeki wymyły wmurowany przed laty skalny próg, który sztucznie podwyższał wodogrzmot.

Najwyższym, wyróżniającym się w całym pasmie szczytem jest Śnieżnik (1425 m n.p.m.). Na jego szczycie stała niegdyś podwójna, kamienna wieża widokowa (tarasy na wysokości 30 i 17 metrów), jednak ze względu na fatalny stan techniczny wyburzono ją w latach '70. Warte wycieczek są też m.in. Mały Śnieżnik (1337 m), Puchacz (1175 m), Czarna Góra (1205 m) z wieżą widokową, stokami narciarskimi i całoroczną kolejką krzesełkową oraz Trójmorski Wierch (1145 m). Ten ostatni wlicza się do zlewisk Morza Czarnego, Bałtyku i Morza Północnego. Tu biorą swój początek dopływy Dunaju, Odry i Łaby – dlatego też Trójmorski Wierch zasłużył sobie na miano Dachu Europy. Tuż pod wierzchołkiem Iglicznej (845 m) wybudowano sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej, w którym dwukrotnie msze odprawiał Karol Wojtyła. Drodze na szczyt towarzyszą kolejne stacje drogi krzyżowej.

Sieć świetnie oznakowanych i przygotowanych szlaków turystycznych sprzyja długim wyprawom. Wytrzymali kolarze mogą zmierzyć się z dość stromymi ścieżkami i przejechać przez Masyw Śnieżnika na rowerze. Specyfika klimatu – śnieg utrzymuje się nawet przez 243 dni w roku – sprzyja amatorom narciarstwa. Biegacze skorzystają ze szlaków i leśnych duktów, zjazdowicze mają w okolicy do dyspozycji 15 wyciągów w Czarnej Górze, Kamienicy, Bolesławowie i Międzygórzu, z trasami o każdym poziomie trudności.

Po górskich wycieczkach wokół Masywu Śnieżnika warto zwiedzić jeszcze kilka miejsc. U podstawy Iglicznej, w Międzygórzu czeka magiczny Ogród Bajek. W Kletnie do odkrycia jest wiele bogactw ziemi – od złóż cennych metali i minerałów w Sztolni Fluorytowej, mieszczącej się w dawnej kopalni uranu, do liczących miliony lat skamielin z gniazdem dinozaura na czele, w Muzeum Ziemi i połączonym z nim Parku Jurajskim.

Źródło zdjęcia: http://snieznik.com/

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz