Międzynarodowy Festiwal Szachowy

Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina (sierpień) to przede wszystkim święto miłośników szachów, ludzi o doskonale rozwiniętej umiejętności myślenia analitycznego, a mając na uwadze patrona festiwalu – czasem także estetów. Wszak sam Rubinstein uważany za najwybitniejszego, polskiego szachistę, jednego z czołowych arcymistrzów szachów na początku XX w., znany był z tego, że cenił piękno kombinacji i szukał nietuzinkowych posunięć.

Pierwszy turniej szachowy im. Rubinsteina odbył się w mieście w 1963 r. i jest najstarszym turniejem szachowym w Polsce. Od 1997 r. ma formę festiwalu, w którym każdego roku bierze udział ok. 1000 zawodników, w tym wybitnych arcymistrzów szokujących swymi umiejętnościami w turnieju głównym.

W polanickich turniejach startowali m.in. mistrzowie świata: Wasilij Smysłow, Anatolij Karpow i Weselin Topałow. Podczas festiwalu odbywają się turnieje szachowe w różnych kategoriach wiekowych i rankingowych, Drużynowe Mistrzostwa Polski w Grze Błyskawicznej, Indywidualne Otwarte Mistrzostwa Polski w Grze Błyskawicznej oraz imprezy towarzyszące: „Żywe Szachy” czy symultany.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)
Dodaj komentarz