Międzynarodowy Festiwal Szachowy

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina (sierpień) to przede wszystkim święto miłośników szachów, ludzi o doskonale rozwiniętej umiejętności myślenia analitycznego, a mając na uwadze patrona festiwalu – czasem także estetów. Wszak sam Rubinstein uważany za najwybitniejszego, polskiego szachistę, jednego z czołowych arcymistrzów szachów na początku XX w., znany był z tego, że cenił piękno kombinacji i szukał nietuzinkowych posunięć.

Pierwszy turniej szachowy im. Rubinsteina odbył się w mieście w 1963 r. i jest najstarszym turniejem szachowym w Polsce. Od 1997 r. ma formę festiwalu, w którym każdego roku bierze udział ok. 1000 zawodników, w tym wybitnych arcymistrzów szokujących swymi umiejętnościami w turnieju głównym.

W polanickich turniejach startowali m.in. mistrzowie świata: Wasilij Smysłow, Anatolij Karpow i Weselin Topałow. Podczas festiwalu odbywają się turnieje szachowe w różnych kategoriach wiekowych i rankingowych, Drużynowe Mistrzostwa Polski w Grze Błyskawicznej, Indywidualne Otwarte Mistrzostwa Polski w Grze Błyskawicznej oraz imprezy towarzyszące: „Żywe Szachy” czy symultany.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja