Schronisko PTTK Jagodna

Placówka położona tam, “gdzie diabeł mówi dobranoc” - co w przypadku górskich schronisk jest jak najbardziej pożądaną przez wielu turystów charakterystyką. Jagodna leży w sercu enklawy ciszy i natury, jaką wciąż pozostają Góry Bystrzyckie. Schronisko leży nie tylko na kluczowym węźle szlaków - w sumie 8 odnóg - ale też przy trasach rowerowych, Sudeckim Szlaku Konnym oraz drodze wojewódzkiej. Odludzie, ale świetnie skomunikowane.

Schronisko powstało w 1895 roku na bazie gospody na Przełęczy Spalona, należącej do niejakiego Hartmanna. Z dawnych czasów ostały się praktycznie tylko bunkry z 1938 r. (zamaskowane pod płaszczykiem pomieszczeń gospodarczych) oraz... klimat w pięknie wystylizowanej jadalni. Po II Wojnie Światowej i dewastacjach z budynku niewiele zostało, ponowne otwarcie schroniska nastąpiło w 1948 r.

Współcześnie Jagodna dysponuje 57 łóżkami i możliwością rozłożenia się na podłodze. Jest zaplecze sanitarne, jest biblioteczka, jest salka kinowa z projektorem, jest wypożyczalnia sprzętu zimowego - w tym rakiety śnieżne - jest wreszcie internet Wi-Fi.

Jedną z barwniejszych inicjatyw organizowanych w schronisku jest Jagodna Dżapan Race, czyli bieg w klasycznych japonkach po niezwykłych terenach wokół najwyższego wzniesienia Gór Bystrzyckich. Oczywiście znakomita zabawa, często połączona z “uzupełnianiem płynów”, jest tu dużo ważniejsza od wyników i najczystszej nawet sportowej rywalizacji.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz