Teatr Zdrojowy
- Polanica-Zdrój
- Atrakcje
- Teatr Zdrojowy
- Adres Parkowa 2
57-320 Polanica-Zdrój - Telefon+48 748 690 643
- Telefon+48 748 681 003
- E-mailsekretariat@teatr.polanica.pl
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Zaprojektowany przez Otto Büttnera, powstał w 1925r. z inicjatywy spółki Altheite-Bad. Celem teatru miało być upowszechnianie wysokiej kultury muzycznej i teatralnej wśród mieszkańców, gości i kuracjuszy uzdrowiska. Sezon teatralny zainaugurowały występy berlińskiej „Rotterbühne”. W tamtym okresie grywano aż cztery przedstawienia tygodniowo.
Po wojnie teatr przeszedł w użytkowanie Państwowego Uzdrowiska w Polanicy-Zdroju. Mieczysława Ćwiklińska wielokrotnie przebywała latem w Polanicy na kuracjach i chętnie spotykała się z miejscowym zespołem, służąc mu radą i pomocą w opracowywaniu repertuaru oraz grała na scenie teatru. W roku 1953 kreowała tytułową postać w „Moralności pani Dulskiej”, rok później w „Ożenku” rolę Fiokły, a w 1955 roku wzbudziła aplauz jako Podstolina w „Zemście”.
W tym zabytkowym budynku aktualnie mieści się polanickie Centrum Kultury i Promocji. Organizowane są tam różnorodne zajęcia skierowane do mieszkańców, a także wiele imprez kulturalnych. Obok wystaw, koncertów, występów i rozmaitych targów, Teatr Zdrojowy kusi wydarzeniami cyklicznymi. Należą do nich:
- Cały Kazio – Festiwal Marii Czubaszek;
- Lato Filmowe w Hrabstwie Kłodzkim;
- Muzyczne Parkowanie;
- Krakowski Salon Poezji w Polanicy-Zdroju;
- Poeci Bez Granic;
- Spotkania Radością Malowane – Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci Niepełnosprawnych;
- Międzynarodowy Festiwal Spółdzielczych Zespołów Artystycznych Tęcza Polska;
- Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej;
- Międzynarodowy Festiwal Szachowy imienia Akiby Rubinsteina;
Teatr Zdrojowy im. Mieczysławy Ćwilińskiej mieści się przy ul. Parkowej 2 w Polanicy-Zdroju. W latach 2010-2011 przeszedł gruntowną modernizację.
Dom dla sztuki wyższych lotów, wybudowany w 1925 r. z inicjatywy ówczesnych władz uzdrowiska według projektu Otto Büttnera. Największą gwiazdą w historii polanickiej sceny była Mieczysława Ćwiklińska - dzisiejsza patronka instytucji. ZabytkowyTeatr Zdrojowy jest aktualnie siedzibą Centrum Kultury i Promocji, organizatora najważniejszych wydarzeń w Polanicy.
Opinie