Teatr Zdrojowy

Zaprojektowany przez Otto Büttnera, powstał w 1925r. z inicjatywy spółki Altheite-Bad. Celem teatru miało być upowszechnianie wysokiej kultury muzycznej i teatralnej wśród mieszkańców, gości i kuracjuszy uzdrowiska. Sezon teatralny zainaugurowały występy berlińskiej „Rotterbühne”. W tamtym okresie grywano aż cztery przedstawienia tygodniowo.

Po wojnie teatr przeszedł w użytkowanie Państwowego Uzdrowiska w Polanicy-Zdroju. Mieczysława Ćwiklińska wielokrotnie przebywała latem w Polanicy na kuracjach i chętnie spotykała się z miejscowym zespołem, służąc mu radą i pomocą w opracowywaniu repertuaru oraz grała na scenie teatru. W roku 1953 kreowała tytułową postać w „Moralności pani Dulskiej”, rok później w „Ożenku” rolę Fiokły, a w 1955 roku wzbudziła aplauz jako Podstolina w „Zemście”.

W tym zabytkowym budynku aktualnie mieści się polanickie Centrum Kultury i Promocji. Organizowane są tam różnorodne zajęcia skierowane do mieszkańców, a także wiele imprez kulturalnych. Obok wystaw, koncertów, występów i rozmaitych targów, Teatr Zdrojowy kusi wydarzeniami cyklicznymi. Należą do nich:

  • Cały Kazio – Festiwal Marii Czubaszek;
  • Lato Filmowe w Hrabstwie Kłodzkim;
  • Muzyczne Parkowanie;
  • Krakowski Salon Poezji w Polanicy-Zdroju;
  • Poeci Bez Granic;
  • Spotkania Radością Malowane – Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci Niepełnosprawnych;
  • Międzynarodowy Festiwal Spółdzielczych Zespołów Artystycznych Tęcza Polska;
  • Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej;
  • Międzynarodowy Festiwal Szachowy imienia Akiby Rubinsteina;

Teatr Zdrojowy im. Mieczysławy Ćwilińskiej mieści się przy ul. Parkowej 2 w Polanicy-Zdroju. W latach 2010-2011 przeszedł gruntowną modernizację.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Dom dla sztuki wyższych lotów, wybudowany w 1925 r. z inicjatywy ówczesnych władz uzdrowiska według projektu Otto Büttnera. Największą gwiazdą w historii polanickiej sceny była Mieczysława Ćwiklińska - dzisiejsza patronka instytucji. ZabytkowyTeatr Zdrojowy jest aktualnie siedzibą Centrum Kultury i Promocji, organizatora najważniejszych wydarzeń w Polanicy.

Filmowaniem Teatru Zdrojowego może zająć się firma KM Studio filmy reklamowe Wrocław

Komentarze (0)
Dodaj komentarz