Turystyczna Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie

Połączenie muzeum historycznego z dość oryginalnym parkiem rozrywki, stworzone w części korytarzy dawnej kopalni węgla kamiennego. Swego czasu “Czarne Złoto” było dla Dolnego Śląska jeszcze cenniejszym skarbem niż uzdrawiające źródła wód mineralnych. Wprawdzie dziś jest dokładnie odwrotnie, co wcale nie znaczy iż górnictwo nie zasługuje na uwagę. Przecież decydowało o obliczu regionu już w XV stuleciu.

Podziemną trasę turystyczną wytyczono na siedmiuset metrach chodnika pola górniczego “Piast” wycofanego z eksploatacji w 1994 roku. Zwiedzający z bardzo bliska zapoznają się z warunkami pracy, jej specyfiką i wykorzystaniem do niej rozmaitych maszyn oraz narzędzi. Niewątpliwie świetną atrakcją będą widoczne skamieliny, a także przejazd kolejką pasażerską, w nie tak dawnej przeszłości wykorzystywaną przez górników do przemieszczania się po kopalni.

Nie brakuje też części wystawienniczej, przygotowanej już na powierzchni w dawnej dyspozytorni. Na potrzeby stałej ekspozycji wydzielono 4 spore sale, gdzie pokazuje się m.in. schematy i miniatury maszyn czy oryginalny ekwipunek. Z kolei w dziale wystaw tematycznych panuje intrygujący miszmasz: od dokumentów i tablic historycznych, przez wszelkie dzieła sztuki czy kolekcje minerałów i skamielin, aż po Wielką Wystawę Modeli Samochodów.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz