Co robić w Polanicy w niepogodę

W czasie deszczu nikt nie musi się nudzić. Aura niesprzyjająca spacerom parkowymi alejkami, wędrówkom po górach i pozostałym formom odpoczynkowi na świeżym powietrzu - bez ryzykowania uciążliwym przeziębieniem - jest wprost wymarzona, by poszerzyć swoją wiedzę i horyzonty. Pobyt w Polanicy-Zdroju pozwala na wiele interesujących i pożytecznych sposobów spożytkować dostępny czas.

Po pierwsze - w kwestiach kulturalno-edukacyjnych. Polanica regularnie interesuje kolorowe i wartościowe imprezy czy festiwale. Upowszechnianiem wysokiej sztuki zajmuje się choćby Teatr Zdrojowy imienia Mieczysławy Ćwilińskiej - jedna z największych i najważniejszych instytucji w mieście, funkcjonująca z niemałymi sukcesami już od 1925 roku. Teatralna scena służy choćby w trakcie Lata Filmowego w Hrabstwie Kłodzkim, Muzycznego Parkowania czy Międzynarodowego Festiwalu Szachowego im. Akiby Rubinsteina.

Ogromną wartością kulturoznawczą może się poszczycić Muzeum Misyjne Ojców Sercanów. W swoich zbiorach posiada wspaniałą kolekcję przedmiotów przywożonych przez zakonników z niemal wszystkich stron świata. Za pośrednictwem ozdobnych tkanin, figurek, rzeźb wotywnych i innych rękodzieł, można tu przybliżyć sobie zwyczaje m.in. z Peru, Zairu, Polinezji Francuskiej czy Kongo. Osobom bardziej zainteresowanym lokalnymi tradycjami warto polecić Hutę Szkła Artystycznego “Barbara”, kontynuującą to, z czego niegdyś słynął cały region Ziemi Kłodzkiej.

Po drugie – Polanica-Zdrój to znakomita baza wypadowa na serię interesujących wycieczek. W niewielkiej odległości od Polanicy można znaleźć naprawdę wiele różnorodnych atrakcji. W oddalonym o niespełna 40 kilometrów Kletnie są aż 3 takie miejsca. Najsłynniejsza jest z pewnością Jaskinia Niedźwiedzia, pełna stalagmitów, stalaktytów, stalagnatów, draperii, pizoidów i innych form naciekowych. Do tego jeszcze Muzeum Ziemi z plenerowym parkiem dinozaurów (i jeszcze kilku prehistorycznych stworzeń) oraz stara kopalnia uranu - szeroka paleta wrażeń dostępna na wyciągnięcie ręki.

Nie należy zapominać o bezcennych zabytkach, których w Kotlinie Kłodzkiej zdecydowanie nie brakuje. Choćby samo Kłodzko z zapierającym dech w piersiach rynkiem oraz pozostałościami wielkiej i potężnej twierdzy wojskowej. Kudowa-Zdrój z Kaplicą Czaszek w Czermnej lub Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Albo też Wambierzyce słynące z niezwykłej, liczącej ponad 100 różnego rodzaju obiektów chrześcijańskiego kultu. Zdecydowanie najważniejsza spośród nich jest barokowa bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny - przytłaczająca każdego bogactwem i przepychem zdobień oraz wyposażenia, niezależnie od przekonań religijnych zwiedzającego. W tej samej miejscowości mieści się także jedna z największych i najstarszych szopek ruchomych w Polsce. Kilka różnych scenek odgrywa w niej ok. 800 drewnianych figurek, z czego jakieś 300 porusza się dzięki oryginalnemu, nigdy nie zmienianemu mechanizmowi. Objeżdżając okoliczne miejscowości nie wolno ominąć Dusznik-Zdroju - a to z powodu nietuzinkowego Muzeum Papiernictwa. Mieści się w młynie zbudowanym w 1605r., uznanym za pomnik historii Rzeczypospolitej Polskiej.

Po trzecie - są tu centra sportowe zapewniające fantastyczne warunki do rozmaitych ćwiczeń. Zapewne najistotniejszym z nich okaże się ośrodek Polanica Resort & SPA, otwarty także dla tych którzy nie nocują w tutejszym hotelu. W skład kompleksu wchodzą m.in. świetnie wyposażony i pełen fajnych atrakcji aquapark, nowoczesna siłownia, strefa zabiegów relaksacyjnych oraz wielofunkcyjna hala sportowa z nawierzchnią z syntetycznej trawy. Kwestią całkiem bliskiej przyszłości jest z kolei otwarcie klubu nocnego z rozbudowaną kręgielnią.

Jak na dłoni widać, że Polanica-Zdrój i jej okolice mają do zaoferowania dużo więcej, niż wynikałoby to z naturalnych atutów pobliskich górczy uzdrowisk funkcjonujących w oparciu o źródła leczniczych źródeł mineralnych. W przeciwieństwie do niektórych kurortów, tutaj nagłe załamanie pogody wcale nie zamyka turystów po pokojach - wystarczy tylko wiedzieć co się lubi i sprawnie się organizować, a obrotnym atrakcji w żadnym razie nie zabraknie. Te wymienione wyżej stanowią tylko pewną część możliwości dostępnych nawet w przypadku rzęsistego deszczu.

Dodano: 2016-10-18 12:57:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz