Kilka słów o Polanicy-Zdroju

POLANICA-ZDRÓJ - Miasto uzdrowiskowe i gmina w powiecie kłodzkim oraz województwie dolnośląskim. W 2007 roku blisko 7 tysięcy mieszkańców.

Pierwsza wzmianka o miejscowości na miejscu Polanicy-Zdrój, pochodzi z 1347 roku. Na przeł XVI/XVII wieku podawano już informacje o źródłach które nazywano "ropuchimi". Po wojnach śląskich Prusacy inwestują w zdrój. W roku 1890 doprowadzono linię kolejową z Kłodzka, co umożliwia szybszy rozwój uzdrowiska. W latach 1903-1904 roku przeprowadzone są odwierty pozyskujące nowe, bardzo wydajne źródła: Wielką Pieniawę oraz Goplanę. W 1906 roku powstaje luksusowy dom kuracyjny o 130 pokojach, będący dzisiejszym sanatorium Wielka Pieniawa. Był wówczas najnowocześniejszy na Śląsku. Posiadał również własny zakład przyrodoleczniczy z pełnym wyposażeniem. W tym czasie słynna była huta szkła kryształowego Franza Wittwera, a po okresie wojennym próbowano produkować potrzebne społecznie żarówki, lecz szkło artysty plastyka, prof. Zbigniewa Horbowego wygrało. Dziś szkło polanickie można spotkać w każdej niemal galerii.

5 NAJWAŻNIEJSZYCH ATRAKCJI Z OKOLICY:

  1. MUZEUM MISYJNO-ETNOGRAFICZNE - W Sokołówce dawnej wsi, a obecnie dzielnicy Polanicy-Zdroju, w XIX - wiecznym budynku znajduje się klasztor Zgromadzenia Najświętszych Serc Pana Jezusa i Marii. W 1927 roku, powstał tam Dom Misyjny "Christus Rex". Działalność misyjna oo. Sercanów jest bardzo długa i interesująca. Od 1977 roku działa w Domu Misyjnym - Muzeum Misyjno-Etnograficzne. W jednej z sal można zobaczyć zbiory etnograficzne ok. 1000 eksponatów (stroje, ozdoby, rzeźby, instrumenty muzyczne, a także przedmioty codziennego użytku). Zbiory zostały zgromadzone przez misjonarzy w Peru, Zairze, Tahiti i na Wyspie Wielkanocnej. Obok wejścia od muzeum znajduje się tablica upamiętniającą pobyt w klasztorze w dniach 13-19 sierpnia 1959 r. kardynała Stefana Wyszyńskiego.
  2. SANATORIUM WIELKA PIENIAWA - Zdobywca 1 miejsca W ostatnim ogólnopolskim konkursie na "sanatorium roku - 2007". Jest zmodernizowanym obiektem z 1906 roku, który jako pierwszy posiadał własny zakład przyrodoleczniczy z pełnym wyposażeniem. Łącząc tradycje, luksus i nowoczesność, ten 130 pokojowy obiekt, zlokalizowany w centrum polanickiego Parku Zdrojowego, mimo powstania wielu nowych obiektów leczniczych, nadal jest niezastąpiony. Obecnie w Wielkiej Pieniawie leczy się : alergie, drogi oddechowe, schorzenia kardiologiczne, laryngologiczne, narządów ruchu, przemiany materii, reumatyczne, układu krążenia i układu pokarmowego.
  3. ZAMEK LEŚNA - Na szczycie skalistego wzgórza o nazwie Szczytnik 589 m n.p.m., znajduje się miejsce doskonale przysposobione przez naturę do funkcji obronnej. W 1791 roku powstał tam mały fort pruski służący przede wszystkim jako punkt obserwacyjny, w którym na co dzień przebywało ok. 12 strażników. Gdy działania wojenne ucichły, to w 1807 roku, rozebrano tą budowlę. W 1832 roku, major Leopold von Hochberg buduje wg. planów Karola Schinkla piękną, romantyczną budowlę zamkową. W 1929 roku zamek kupili księża z zakonu Zgromadzenia Misjonarzy św. Rodziny prowincji Niemieckiej i założyli tam Szkołę Misyjną "Regina Pacis". Od 1952 roku działa tam Państwowe Prewentorium Przeciwgruźlicze.
  4. STAROPOLANKA - Ta znana na polskim rynku woda mineralna rozlewana jest w Polanicy-Zdroju. Produkcja wody mineralnej od ponad 100 lat zajmuje się Zespół Uzdrowisk Kłodzkich. Bardziej znana Staropolanka 2000, jest czerpana w Polanicy-Zdroju z głębokości 269 metrów. Staropolanka Zdrój (5 litrowa),pochodzi z płytszego ujęcia, bo mającego 20 metrów głębokości, a zlokalizowanego w Jeleniowie. Staropolanka 2000 ma niezwykle duża mineralizację, bo wynoszącą 2360,56 mg/dm3. Firma produkująca tą niezwykłą wodę, wyznaje starożytną sentencje "W zdrowym ciele, zdrowy duch".
  5. WAMBIERZYCE - Często nazywane „śląską Jerozolimą”. Pierwszymi właścicielami wsi byli Joannici. W XIII/XIV wieku nastąpiły pierwsze uzdrowienia za sprawą figurki MB Wambierzyckiej. Wioska staje się znanym sanktuarium maryjnym, a w 1717 roku powstaje wielka świątynia, która od 1936 roku została przez papieża Piusa XI podniesiona do rangi bazyliki mniejszej. W centralnej części wsi przed bazyliką znajduje się plac NMP i ta część miejscowości ma charakter miejski z wybrukowanym placem i kamienicami wokół placu. Wszystko w Wambierzycach i okolicy związane jest z wielką kalwarią: Cedron, Golgota, Synaj, Tabor. Warto zobaczyć zabytkową ruchomą szopkę Longinusa Wittiga z 800 figurkami, z których ok. 300 jest ruchomych.
Galeria
Dodano: 2016-06-21 12:04:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz