Na rowerze przez Polanicę-Zdrój

Rower to wspaniały pojazd - prosty w obsłudze i naprawie, raz nabytych umiejętności jazdy nie sposób zapomnieć, łatwy w transporcie, dobry do pokonywania dużych odległości, sprawdza się zarówno w terenie, jak i w miejskiej dżungliWczasowiczom wybierającym się do Polanicy-Zdroju należałoby polecić zabranie/wypożyczenie roweru górskiego. Choć wokół uzdrowiska wytyczono ponad 100 km szlaków, są zatem również płaskie, łatwe trasy. Dalej parę wartych wypróbowania pomysłów na wycieczki dwukołowcami po okolicy.

Piekielna Pętla MTB

Trasa oznaczana rowerem na granatowym tle, nazywana również “Góralką”. Jej długość to 5-6 kilometrów i jest przeznaczona dla miłośników kolarstwa górskiego. Takiego, w którym wyspecjalizowała się Maja Włoszczowska - pełna kamieni, korzeni, ostrych podjazdów, gwałtownych spadków oraz innych przeszkód terenowych. Kask i ochraniacze - obowiązkowe.

Szlak w znakomitej większości prowadzi przez lasy i zbocza Piekielnej Góry. Tylko odcinek startowy prowadzi płaską i wygodną asfaltową alejką.

Szlakiem niebieskim

Ścieżka rowerowa o długości ok. 5,4 kilometra. Kraniec najczęściej wybierany jako punkt startowy zaczyna się na ul. Mickiewicza. Za dużym skrzyżowaniem przy ośrodku Polanica Resort & SPA przechodzi w Górską. Na kolejnym większym rozwidleniu skręcić w lewo w Dębową, a za chwilę w prawo w Cichą. W obrębie Parku Zdrojowego szlak wiedzie przez część szachową, aż do skrzyżowania z ul. Jana Pawła II. Oznakowana droga kończy się nieopodal popularnego “Piekiełka”.

Trasa w zdecydowanej większości prowadzi przez asfaltowe drogi i alejki. Jednak są odcinki pokonywane na kostce brukowej i leśnych dróżkach, do tego powyższy wariant jest praktycznie nieustającym podjazdem.

Kółko wokół trasy żółtej

Wariant znakomity dla tych wszystkich, którzy lubią różnorodność. Są zarówno stosunkowo długie proste, jak też wymagające odcinki wspinaczki oraz dynamiczne zjazdy. Łączy miejski asfalt i kostki brukowe z leśno-polnymi szutrami. A jakby tego było mało, szlak przebiega obok najważniejszych atrakcji w Polanicy.

Punkt początkowy znajduje się przy obiektach miejscowego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Pętla liczy powyżej 20 kilometrów, rowerzyści przejeżdżają m.in. w okolicach zamku “Waldstein” na Szczytniku, letniego toru saneczkowego, jednej z niewielu wciąż działających dolnośląskich hut szkła “Barbary”, prowadzonego przez sercanów białych Muzeum Misyjno-Etnograficznego czy niezwykłego kościoła Matki Bożej Królowej Pokoju.

Droga Bazaltowa

Małe “Tour de Polanica-Zdrój, czyli 25-kilometrowa trasa prowadząca po obrzeżach uzdrowiskowej miejscowości. Szlak bardzo starannie omija centrum, w zdecydowanej większości prowadzi bocznymi uliczkami lub polno-leśnymi dróżkami.

Spora część trasy wiedzie przez Piekielną Dolinę z przyległościami - należy spodziewać się przeuroczych leśnych terenów oraz sielskich krajobrazów paru dolnośląskich wsi.

Międzynarodowa Trasa Rowerowa “Góry Stołowe

Spore wyzwanie, a jednocześnie wielka przyjemność. Pętla liczy dokładnie 125 kilometrów, biegnie po polskiej i czeskiej stronie w mniej więcej równych odcinkach - odpowiednio 64 oraz 61 km. Granicę przekracza się łącznie cztery razy.

Szlak wiedzie przez malowniczą otulinę Parku Narodowego Gór Stołowych. Naturalnie trzeba być odpowiednio przygotowanym na zmienne warunki - leśne dukty i polne szutry przemieszane z utwardzonymi drogami. I jak to w górach: długie, wymagające sporego wysiłku podjazdy, które czasami zdają się nie mieć końca.

Międzynarodową Trasę Rowerową “Góry Stołowe” na terenie Polski znakuje się kolorem niebieskim.

Dodano: 2017-08-18 15:45:00

Komentarze (2)
Anonim
3.06.2021 07:36

Bez linków do map taki opis jest zupełnie nieprzydatny.

Anonim
4.08.2022 11:52

do dupy

Dodaj komentarz