Najbardziej malownicze zakątki wokół Polanicy-Zdroju

Dolnośląskie uzdrowiska cieszą się sporą renomą w całej Polsce. Tak samo wśród kuracjuszy potrzebujących podreperować stan swojego zdrowia, jak i w gronie turystów-podróżników poszukujących rozmaitych wrażeń w krajowych kurortach. Od błogiego leniuchowania pod chmurką czy uprawianie ulubionych sportów, przez poznawanie wieczorowo-towarzyskich uroków poszczególnych miejscowości, aż po zwiedzanie zabytków oraz podziwianie pięknych okoliczności przyrody oraz architektury.

Polanica-Zdrój dostarcza wszystkiego po trochu, lecz szczególnie mocna jest na ostatnim z wymienionych pól. Z własnym aparatem fotograficznym o stosownym zaawansowaniu i jakości, każdy mógłby swobodnie przygotować własną serię unikatowych pocztówek. Pejzaży jak z obrazków w okolicy zdecydowanie nie brakuje, trzeba tylko wiedzieć dokąd byłoby najlepiej skierować swoje kroki. Poniżej mały przegląd najbardziej malowniczych zakątków, jakie czekają na odkrycie przez turystów wokół Polanicy.

Na początek kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli jeden z piękniejszych rozdziałów w dziejach miasta. Świątynię wybudowano ok. 1910 roku, zastępując starą, zbudowaną 260 lat wcześniej jezuicką kaplicę. Pierwsze lata XX wieku to “złote czasy” dla Polanicy - uzdrowisko zyskiwało na popularności, a lokalne przedsiębiorstwa rozkwitały. Ta pomyślność znalazła swój wyraz w bogactwie zdobień i kunsztownych dziełach sztuki, które udekorowały wnętrza. Neobarok w najefektowniejszym wydaniu. Zabytkowy kościół to bodaj najbardziej charakterystyczna nie-uzdrowiskowa budowla kurortu, doskonale widoczna z poziomu deptaku w centrum i innych istotnych punktów miasta.

Równie dużą estymą wśród znawców architektonicznego piękna cieszą się Łazienki Heleny, dziś lepiej znane jako Pijalnia Wód MineralnychWielka Pieniawa”. Prezentuje bowiem mieszankę stylów w rzadko spotykanym wydaniu. Front “od ulicy” ewidentnie był inspirowany antykiem i klasycyzmem. Z druga strona wygląda już zupełnie inaczej, tu dominują elementy secesji. Pomysłowa oryginalność to zasługa projektantów, Paula Rothera oraz Felixa Wilde. Warto nie tylko spróbować tutejsze szczawy, ale i odwiedzić niewielkie Muzeum Kamieni Szlachetnych.

Pijalnia stanowi jeden z najistotniejszych punktów Parku Zdrojowego. O roli tego miejsko-leśnego zakątka najwięcej mówi fakt, iż trafił on do urzędowego rejestru zabytków, jako niebywale wartościowe dobro kultury. Zmysłowa kompozycja roślinności, tworzona przez szeroki wachlarz rodzimych i egzotycznych gatunków, zapewnia unikalny klimat do nastrojowych przechadzek. Poza typowymi fontannami, placami zabaw, alejkami spacerowymi etc. - warto udać się do Parku Szachowego z efektowną (100 m² powierzchni) planszą do gry. Niezwykłym urokiem emanuje również rzeźba niedźwiedzia polarnego z 1910 roku, ustawiona na granicy parku z lasem. Towarzyszy jej kameralny staw z drewnianymi mostkami - jak z bajki.

Polanicki Park Zdrojowy praktycznie bezpośrednio sąsiaduje z Piekielną Górą, dominującą nad całą miejscowością. Przez masyw prowadzą trzy szlaki turystyczne - zdecydowanie najciekawszy z nich jest zielony wiodący obok zdumiewających form skalnych. Jednych z najciekawszych w całych Górach Stołowych. Tak czy inaczej trafia się w końcu do Piekielnej Doliny: wyjątkowego rezerwatu, gdzie występuje 7 rodzajów cennych siedlisk. Ich uroki docenią nie tylko miłośnicy botaniki. Będąc już w dolinie przyda się ruszyć dalej żółtą trasą, w kierunku Szczytnej. Wprawdzie miejscowy zamek - mimo że niebywale stylowy i z dużym potencjałem turystycznym - nie jest całościowo udostępniony do zwiedzania, za to tuż przy nim znajduje się znakomity punkt widokowy.

Odkrywanie piękna Polanicy i otaczającej ją przyrody to bardzo wciągające zajęcie, zapewniające całe mnóstwo estetycznych doznań. Wczasy pod Sudetami z pewnością zaowocują świetnymi wspomnieniami i pięknym albumem udanych zdjęć.

Dodano: 2016-10-18 13:07:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz