Praktyczny przewodnik po butach górskich

Góry to wymagający partner, przeciwnik, a czasem towarzysz. Miłośnicy gór wiedzą, że górskie szlaki mogą pełnić wobec podróżnika wszelkie te funkcje, a nawet o wiele więcej. Choć mówiąc opisowo, góry są majestatyczne i budzące respekt, to ostatecznie góra górze nierówna, a buty górskie - jak i inny sprzęt - należy dobrać szczególnie do wyprawy, nawet jeśli przeżycia jako takie będą uniwersalne. Jak to zrobić? Tak jak i w górach, warto zajrzeć do przewodnika.

Buty górskie - sprecyzuj swoje oczekiwania

Przed wybraniem się na zakupy stacjonarne czy internetowe i przeglądaniem setek modeli butów górskich, należy w pierwszej kolejności poznać nie historię i cechy tego typu obuwia, a raczej historię i cechy regionu i gór, do których się wybieramy. Musimy określić możliwie dokładnie, w jakich warunkach pogodowych buty będą użytkowane. W pierwszej kolejności skupmy się na porze roku, w którą planujemy wyjazd, w drugiej na szczegółowych prognozach na dany termin. Buty na ciepłe, wiosenno-letnie miesiące różnią się od tych przeznaczonych na zimę (warto np. przemyśleć, czy do butów dopinać będziemy raki). 

Nie mniej istotną kwestią jest charakter gór, z którymi zamierzamy się zmierzyć. Generalnie im góry wyższe, stanowiące większe wyzwanie, tym bardziej wytrzymałych butów szukamy. Wytrzymałość poszukiwanego obuwia mierzymy także, określając, jak często będziemy dane obuwie użytkować, oraz rozważając, do jakiego typu aktywności wykorzystamy obuwie, jak choćby długość i intensywność spacerów, których będziemy się podejmować. 

Buty trekkingowe oznaczone są za pomocą specjalnej litery przypisanej do danego modelu butów, która charakteryzuje ich wytrzymałość i cel użytkowania. Obuwie przeznaczone na lekkie i niewymagające spacery oznaczane jest literą A, z kolei buty górskie na wyjątkowo wymagające wyprawy znaczy się powszechnie literą D. Pomiędzy tymi oznaczeniami znajdziemy obuwie nadające się do wypraw o umiarkowanej intensywności. Wybierając obuwie, szukajmy sklepów z bogatym, międzynarodowym asortymentem, gdzie wybierzemy obuwie do każdych pogodowych warunków: https://www.e-horyzont.pl/buty/buty-meskie/buty-gorskie-i-trekkingowe-meskie.html

Buty górskie - kwestie, na które warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności

Kwestią, którą powszechnie rozważa się jako pierwszą, wybierając buty górskie, jest ich wysokość. Wysokie buty przeznaczone są dla dwóch grup turystów. Początkujących, którzy nie potrafią jeszcze poruszać się po górach, i nie będzie przesadą powiedzieć, że straszne są im w zasadzie każde górskie warunki atmosferyczne oraz na wymagające wyprawy (wówczas w takie buty wyposażyć muszą się także zawodowcy). Niskie buty wybierają najczęściej ci, którzy są obyci z górami i jednocześnie planują wybrać się w góry w cieplejszych miesiącach.

Niebagatelne kwestie to także: materiał, z którego wykonane są buty, ich nieprzemakalność oraz wytrzymałość podeszwy. Materiałów, z których wykonane są buty górskie, jest wiele - m.in. nubuk, zamsz, skóra licowa, materiały syntetyczne. Wybierając obuwie pod tym kątem, pamiętajmy, że obuwie skórzane jest zazwyczaj cięższe, jednak jego zaletą jest wyjątkowe dopasowanie do stopy i wytrzymałość (takie obuwie jest odpowiednie na trudne warunki). Materiały syntetyczne z kolei zazwyczaj czynią obuwie lżejszym, a także odporniejszym na deszcz o tyle, że szybciej wysychają. Wybrać można także obuwie, które łączy skórę z materiałami syntetycznymi, co pozwala balansować wady i zalety materiałów. Podeszwa buta po pierwsze amortyzuje pracę mięśni, po drugie odpowiada za przyczepność obuwia do podłoża. Twardość podeszwy determinuje przede wszystkim długość trasy oraz waga osoby, która podejmuje się wspinaczki (w tym waga ekwipunku - im większe, tym podeszwa powinna być grubsza). 

Nieprzemakalność z kolei związana jest w dużej mierze z tym, czy wybierzemy obuwie z membraną, czy też nie. Wybór butów z membraną wydaje się instynktowny, pamiętajmy jednak, że membrana zwiększa nieprzepuszczalność powietrza w przypadku obuwia, przez co skóra się poci, ergo - tak czy inaczej jest mokra. Membrana nie jest więc szczególnie polecanym rozwiązaniem na dni gorące, chyba, że planujemy przeprawiać się przez strumienie, potoki itp. Wówczas to rozwiązanie doskonałe. 

Buty górskie - klasyka czy trendy?

Po rozważeniu wszystkich powyższych kwestii, czas poświęcić odrobinę (albo i, w zależności od potrzeb i gustów, bardzo wiele) czasu na wybór designu obuwia. Różnice w projektach butów górskich różnią się w dużej mierze ze względu na to, z jakiego kraju pochodzi marka produkująca obuwie. Ta dopasowuje buty przede wszystkim do potrzeb lokalnych szlaków górskich. Niemieckie marki (np. Jack Wolfskin, Hanwag, Meindl) oferują w dużej mierze obuwie bardzo wytrzymałe, skórzane, a Włosi (np. marka Aku, Asolo) słyną z niezwykle kolorowych projektów, przykuwających oko tak wyglądem, jak i użytą do ich zastosowania technologią. 

O cechach obuwia górskiego nie warto wnioskować po wyglądzie - czasami skrajnie różnie wyglądające modele nadają się na ten sam szlak górski i odwrotnie, te podobne spełnią się w zupełnie innych warunkach. Szukajmy marek z tradycjami (jak np. szyjąca od ponad 90 lat, niemiecka Lowa),a dodatkowym smaczkiem będzie znalezienie takiej, w której obuwie wykonywane są ręcznie (to opcja dla prawdziwych koneserów). Jeżeli wciąż nie mamy pewności, co do poszukiwanych cech obuwia, poszukajmy bardziej sprecyzowanych artykułów, takich jak np. "Jakie buty trekkingowe na polskie lato?". 

Pamiętajmy, że kluczem do wyboru górskiego obuwia jest funkcjonalność, wytrzymałość i bezpieczeństwo. Bez tej solidnej podstawy - którą, notabene, dają właśnie buty - nawet najbardziej wzniosłe przeżycia podczas górskiej wędrówki mogą byż zepchnięte na boczny tor przez doznane kontuzje czy bolące stopy. 

Dodano: 2021-07-21 13:21:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz