Długopole Zdrój

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Długopole-Zdrój to jedno z najmniejszych uzdrowisk Dolnego Śląska – miejscowość to niewielka wieś w Górach Bystrzyckich nad Nysą Kłodzką, której zabudowa skupia się wokół jednej głównej ulicy. Według spisu powszechnego z 2011 r., na stałe mieszka tutaj niespełna 600 osób. Długopole to wciąż stosunkowo mało popularna miejscowość, dzięki temu można tu zregenerować się i odpocząć, ciesząc się spokojem i kojącą ciszą. A kiedy już nabierze się sił, wyruszyć na serię sportowych wycieczek i zwiedzić ciekawe okoliczne zabytki.

Tutejsze zakłady przyrodolecznicze administracyjnie tworzą jedną całość z uzdrowiskowymi obiektamiLądka-Zdroju. W Długopolu biją 3 rodzaje szczaw wodorowęglanowo-wapniowo-sodowo-magnezowych. Oferta zabiegowa nie kończy się na wykorzystaniu wód mineralnych, co robi się już od początków XVIII wieku. Dochodzą do tego m.in. krioterapia, elektrostymulacje, pole magnetyczne, masaże, lampy, laseroterapia czy suche kąpiele w dwutlenku węgla. Leczy się tutaj m.in. schorzenia wątroby, przewodu pokarmowego, układu krążenia, nerwice i stany wyczerpania.

Idealnym miejscem na spacer po kuracji (i nie tylko) jest długopolski Park Zdrojowy. Warto pamiętać, że poza malowniczymi alejkami z bogatą szatą roślinną i źródełkami, w jego skład wchodzą także dziewicze leśne tereny po drugiej stronie rzeki. Przechadzki, nordic walking, jazda na rowerze, spływy kajakowe czy narciarstwo biegowe – to tylko część możliwych aktywności. W bliskiej okolicy Długopola nie brakuje obiektów przeznaczonych do uprawiania sportu. Warte uwagi i polecenia są przede wszystkim kompleks w Międzylesiu oraz Czarna Góra (1205 m n.p.m.),gdzie mogą wyszaleć się zjazdowcy i fani ekstremalnego kolarstwa.

Osoby ceniące walory kulturowo-historyczne również nie powinny być zawiedzione pobytem w Długopolu. Będąc tutaj, warto odwiedzić choćby Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej, międzygórski

Ogród Bajek, Starą Kopalnię Uranu w Kletnie, Muzeum Ziemi tamże, Zamek Międzylesie, odnaleźć ruiny zamku Szczerba lub wstąpić do któregoś z objętych opieką konserwatora kościołów. Różnorodność wrażeń i tematów jak widać pewna. Pewną lokalną ciekawostką jest fakt, że kilka różnych budynków w Długopolu-Zdroju zaadaptowano na kawiarnie. Taki los spotkał m.in. dawny Teatr Zdrojowy i zabytkowy kościół ewangelicki. Mała „Cafe” działa również w odbudowanym Domu Zdrojowym.

Ziemia Kłodzka słynie z licznych i tłumnie odwiedzanych uzdrowisk. Długopole-Zdrój może nie należy do czołówki – ale tylko pod względem rozmiaru. Kiedy porówna się możliwości, w niczym nie ustępuje większym kuzynom, o czym najlepiej przekonać się osobiście.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja